Powrót na stronę główną

Odpowiedzi kandydatów na Burmistrza Poniatowej na pytania mieszkańców.


POWRÓT DO LISTY KANDYDATÓW | POWRÓT NA E-PONIATOWA.PL

Lilla Stefanek

Lilla Stefanek obecnie pełni funkcję Burmistrza Poniatowej.

Lilla Stefanek

Pytania i odpowiedzi

Poniżej znajdują się odpowiedzi Pani Lilli Stefanek na 30 pytań zadanych przez mieszkańców Poniatowej.

INFRASTRUKTURA:

1) Co, jako Burmistrz Poniatowej, zrobi Pani/Pan dla jeszcze większego poprawienia rozwoju małych, średnich i dużych przedsiębiorstw prócz powstającej strefy ekonomicznej?

Wyjściem w stronę przedsiębiorców jest przede wszystkim uzbrojenie terenów w nowoczesną infrastrukturę techniczną na terenie dawnej EDY oraz przygotowanie przez gminę nowych terenów pod działalność gospodarczą zlokalizowanych u zbiegu ulic Kraczewickiej i Opolskiej.
Innym choć nie mniej ważnym instrumentem w kierunku rozwoju przedsiębiorczości są ulgi dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Dodać należy także moje otwarcie na nowe pomysły i pomoc w ich realizacji między innymi przez szybką obsługę administracyjną. Zainicjowane przeze mnie utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Poniatowej jest również ukierunkowane na realizację tego strategicznego zadania.
Oprócz wymienionych kontynuowane będą w różnej formie działania promujące Poniatową, jako miejsce gdzie ekologia idzie w parze z działalnością gospodarczą.

2) Czy nasz nowy burmistrz będzie prowadził nasze miasto w kierunku uprzemysłowienia tzw. „Strefa Sporniak” a jeśli tak to czy każdy będzie mógł wejść do tej strefy np. w kierunku kurortu zagospodarowując tereny wokół stawów?

Uprzemysłowienie to zbyt górnolotne określenie dla tego działania. Określenie takie zarezerwowane jest dla terenu byłych ZE „Eda”. Uzbrojenie terenów w ramach projektu „Strefa Sporniak” to bardziej ukłon w stronę małych firm przeważnie rodzinnych, których powstanie spowoduje wzrost dochodu gminy, a z drugiej strony zwiększy ilość miejsc pracy. Każdy będzie mógł rozpocząć działalność oczywiście po przeprowadzeniu procedury przetargowej i z takim warunkiem, aby te nieruchomości nie stanowiły jedynie lokaty kapitału.
Planowane zagospodarowanie terenów naszych zbiorników wodnych nie ma żadnego związku ze Strefą Sporniak. Zakres zadania obejmować będzie teren przyległy do oczyszczalni ścieków.

3) Czy przewiduje Pani/Pan punkt gdzie będzie można w mieście korzystać z bezpłatnego i bezprzewodowego Internetu?

Gmina Poniatowa uczestniczy w projekcie „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Głównym zadaniem projektu jest zwiększenie dostępu do internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców obszarów peryferyjnych zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym". Przystąpiliśmy także do projektu „Wrota Lubelszczyzny”, którego celem jest umożliwienie mieszkańcom załatwiania przez internet różnych spraw w urzędach w województwie lubelskim.
Przewidywana jest także rozbudowa punktów dostępowych umożliwiających skorzystanie z internetu w pilnych sprawach.

4) Interesuje mnie czy są plany poprawy połączenia komunikacyjnego Poniatowej z drogą 747, na której to w niedalekiej przyszłości powstanie most na Wiśle? Wykorzystanie tej trasy na pewno podniesie atrakcyjność gospodarczą naszego miasta.

Planów w formie projektu technicznego jeszcze nie ma. Zamierzam jednak poczynić starania o przebudowę drogi Poniatowa – Chodel. Jest to droga powiatowa, a więc sądzę, że zadanie może być zrealizowane w ramach partnerstwa z Powiatem Opolskim. Jest to najkrótszy odcinek do drogi ekspresowej. Od strony Poniatowej do węzła na drodze 747 jest 7 km. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynali działalność na terenie dawnej „Edy” brali pod uwagę bliskość tej drogi.

SPOŁECZEŃSTWO:

5) Jaki ma Pani/Pan plan na likwidację bezrobocia w naszym mieście i gminie?

Jedynym sposobem na zmniejszanie bezrobocia jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą miejsca pracy. Problemem też jest kierunek wykształcenia naszej młodzieży. Niestety po likwidacji szkół zawodowych brakuje fachowców w konkretnych zawodach np. tokarzy, frezerów, stolarzy, elektryków, czyli generalnie osób z wykształceniem typowo technicznym. Liczba bezrobotnych systematycznie spada, ale według mnie bolączka w tym zakresie jest bezrobocie wśród kobiet oraz osób z wyższym wykształceniem. Jest to przykre, że młodzi wykształceni mieszkańcy Gminy Poniatowa muszą szukać zatrudnienia „w świecie”.
W sprawach walki z bezrobociem współpracujemy z instytucjami do tego powołanymi jak np. Powiatowy Urząd Pracy. Jednak jak wspomniałam klucz do realizacji tego zadania leży w tworzeniu nowych miejsc pracy i na to kładę szczególny nacisk.

6) Czy jako nowy Burmistrz zadba Pani/Pan o przywrócenie instytucji żłobka w Poniatowej?

Przyczyną kłopotów, jakie mają w tym zakresie gminy jest archaiczna ustawa z 1964 r., która reguluje kwestie funkcjonowania żłobków. Pod naciskiem gmin ministerstwo edukacji narodowej przygotowuje nowe regulacje prawne dotyczące tej kwestii. Dodatkowo trwają prace nad zmniejszeniem wieku przedszkolnego. Jeśli zmiany te będą zgodne z naszymi sugestiami pozwolą na objęcie opieką młodszych dzieci i być może przywrócenie żłobka w Poniatowej.

7) Chciałam zapytać ,co kandydat na Burmistrza Poniatowej zamierza zrobić z 5 barami na ulicy Przechodniej, które znajdują się tuż przy samej szkole? Puby te są bardzo uciążliwe dla mieszkańców bloku 29 ze względu na hałas w późnych godzinach nocnych. Ceny mieszkań są niższe bo nikt nie chce kupować w tym bloku mieszkań.

Nie można zlikwidować tych barów i burmistrz jako organ administracji wydający pozwolenie na działalność nie może odmówić zarejestrowania tego rodzaju działalności w tym miejscu. Decydują o tym zapisy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Rada Miejska może ograniczyć funkcjonowanie tzw. ogródków piwnych. U nas ogródki mogą być otwarte do godz. 22.00. Ustawa opisuje natomiast sytuacje, w których zezwolenia mogą być cofnięte i w takim przypadku nie zawaham się z podjęciem takich decyzji.

8) Czy Pani/Pan jako Burmistrz Poniatowej będzie nadal, podobnie jak obecny burmistrz finansować zajęcia z gimnastyki korekcyjnej tylko dzieciom od trzeciej klasy szkoły podstawowej? Czy uczniowie w pierwszej i drugiej klasie mają się nadal "krzywić" bo obecnie brakuje kilkuset złotych miesięcznie na opłacenie zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów 1 i 2 klasy?

Problem pojawił się 2 lata temu kiedy zmieniono ramowy program nauczania, a więc w chwili obecnej w programie 1 i 2 klasy nie ma takich zajęć. Ostatnimi klasami, które idą starym programem są obecne klasy trzecie. Nie jest prawdą, że nie ma pieniędzy na tego typu zajęcia. Od września realizowany jest program unijny „Rozwinąć Skrzydła”, w ramach którego dzieci mają możliwość skorzystania z tego typu zajęć.
W przyszłym roku nasza gmina będzie realizować jeszcze jeden program pilotażowy „Indywidualizacja Programu Nauczania” w ramach którego również prowadzone będą tego typu zajęcia.

9) Jaki ma Pani/Pan plan na poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców Poniatowej?

Bezpieczeństwo w naszym mieście jest słabą stroną. Dotyczy to głównie drobnej przestępczości zakłócającej spokój. Z jednej strony spowodowane to jest słabym etatowym obsadzeniem naszego komisariatu, a z drugiej strony nie nas stać na straż miejską, która mogłaby wyręczyć policję w tych sprawach.
W związku ze zmianami organizacyjnymi w policji od stycznia 2011 r. przybędzie pięć nowych etatów patrolowych. Dobrą formą poprawy bezpieczeństwa jest również monitoring / planowana jest kamera na bloku Kraczewicka 29 /.

MIASTO:

10) Jaki jest stosunek kandydatki/ta do problemu sprzątania przez właścicieli po swoich psach? I w jaki sposób należałoby tą sprawę rozwiązać?

Dopóki sami właściciele psów nie nabędą nawyku sprzątania po swoich małych ulubieńcach będzie trudno rozwiązać ten problem. Podjęliśmy w tym względzie z Radnymi eksperyment polegający na zmniejszeniu opłat za posiadanie psów w zamian za deklaracje, że posiadacze psów włączą się w sprawy pobierania opłat oraz uprzątania psich odchodów.
Niestety eksperyment nie powiódł się i Radni zadecydowali o nowych stawkach opłat, które mają spełniać funkcję ograniczającą posiadanie psów w mieście. Nie rozwiązuje to jednak problemu, ponieważ niektórzy „nieuciążliwi” właściciele ponoszą karę za innych. W chwili obecnej uporałam się z problemem bezpańskich psów i przeważnie jest to rozwiązywane na bieżąco.

11) W jaki sposób (i czy w ogóle) planuje Pani/Pan jako Burmistrz Poniatowej rozwiązać temat kosztów centralnego ogrzewania? Pytanie piszę dokładnie 30-09-2010. Nie bez powodu podaję datę. Kaloryfery w mieszkaniu są bardzo ciepłe i aby utrzymać w pomieszczeniach temperaturę komfortową trzeba uchylać okna inaczej jest po prostu gorąco i duszno. Większość ciepła a co za tym idzie nasze pieniądze ucieka sobie w powietrze. Możliwość regulacji jest (po wymianie zaworów) jednak co ona da jeśli w poszczególnych lokalach nie ma liczników pozwalających oszacować ilość zużytego ciepła.

Problem opłat za c.o. w naszym mieście pojawił się z chwilą upadku ZE ‘Eda”. Nie mnie oceniać czy słuszne było nieprzejęcie w roku 2000 udziałów spółki cieplnej częściowo za zadłużenie podatkowe. Należy przypomnieć, że ceny energii utrzymywały się dość długo na przyzwoitym poziomie. Później bańka prysła i nastąpiły znaczne podwyżki cen energii i wprowadzenie opłat stałych za gotowość. W sprawie wzrostu cen za c.o. organizowałam wiele spotkań z dostawcą, dystrybutorem i odbiorcami ciepła. To co usłyszałam w trakcie spotkań bardzo mnie wzburzyło i poczułam bezsilność w tym zakresie.
Prosiłam bezskutecznie o interwencje różne instytucje nadzorujące rynek energii w Polsce. Odsyłam w tym miejscu do strony internetowej Urzędu Miejskiego, gdzie można zapoznać z tymi wystąpieniami. Szczególnie zaniepokojenie wzbudziły we mnie wyjaśnienia producenta, który stwierdził, że im mniej będzie odbiorców tym wyższa będzie cena. Jest to błędne koło ponieważ z uwagi na wzrost cen liczba odbiorców będzie malała. Doszłam do wniosku, że próba negocjacji z producentem nie przyniesie żadnego efektu. Rozpoczęłam poszukiwanie alternatywy dla obecnego źródła ciepła. Ma to na celu zmianę systemu c.o. lub wymuszenie na producencie wznowienia rozmów. Jestem w trakcie porównywania różnych systemów produkcji energii przeniesionych na warunki poniatowskie. Nie jest to takie proste biorąc pod uwagę fakt, że nie ma gwarancji co do cen innych źródeł ciepła.
Jeśli pozostanę Burmistrzem dokończę analizę poszczególnych wariantów i poddam propozycje konsultacji społecznej. Planuję również podjęcie rozwiązań organizacyjnych, które mogą spowodować lepsze gospodarowanie ciepłem. Na dzień dzisiejszy poleciłam instalację ciepłomierzy w budynkach komunalnych. Jednak w świetle wypowiedzi producenta energii, że im mniej sprzedanego ciepła tym droższe stawki jednostkowe nie może to być absolutnie jedyne rozwiązanie.
Potwierdzam spostrzeżenia zawarte w pytaniu i sama obserwuję z bólem te ”ulatujące przez okna” złotówki i interweniuję w sprawie zmniejszenia zasilania. Jest to moim zdaniem najpoważniejszy problem w mieście i nie pozostawię go bez rozwiązania.

12) Pytanie dotyczy bloków przy ulicach Modrzewiowej i 11 Listopada. Kiedy jako Burmistrz Poniatowej planuje Pani/Pan odnowić te "straszaki" w postaci starych, brudnych, odpadających i tłukących się po parapetach tynków?

Problem polega na tym, że w komunalnych zasobach komunalnych nie ma funduszu remontowego, ponieważ mieszkańcy nie zgodzili się na jego powstanie. Ponadto w tych blokach zadłużenie z tytułu czynszu wynosi nawet 70 tyś złotych na jeden blok. Nie ma więc, z czego sfinansować remontu tych bloków. Do remontów przeznaczane są budynki z niskim zadłużeniem. Według mieszkańców opłacających czynsz jest to sprawiedliwe. Jak się jednak zachować jeśli w budynku tylko dwie rodziny opłacają czynsz?
W celu wsparcia zasobów komunalnych na ZGM przekazywane są dochody z komunalnych lokali użytkowych. Dodatkowo rodziny w trudnej sytuacji wspierane są poprzez udzielanie dodatków mieszkaniowych oraz zasiłki z Opieki Społecznej. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osoby niepłacące czynszu nie wnoszą opłat za inne media w tym głównie za c.o. Spowodowało to już dawno utratę płynności ZGM.

13) Poniatowa rozwija się po okresie stagnacji, bardzo by w tym pomogło zlokalizowanie powiatu w naszym mieście. Co Pani/Pan zrobi by nasze miasto awansowało do roli miasta powiatowego?

Myślę, że jest to wyzwanie, którego nie da się zrealizować.

14) Jak jako Burmistrz Poniatowej pomoże Pani/Pan bezdomnym zwierzętom podczas zimy? Wg synoptyków tegoroczna zima ma być bardzo mroźna i śnieżna. W niektórych miastach stawiane są ocieplone domki dla bezdomnych kotów (np. Świdnik),są apele o otwieranie okienek do piwnic, są punkty gdzie można bezpłatnie pobrać karmę. W Poniatowej obecnie panuje znieczulica w stosunku do zwierząt.

Rocznie wywozimy do schroniska około 20 bezdomnych psów i płacimy za ich utrzymanie. To pytanie powinno być raczej apelem do właścicieli, by nie pozbywali się zwierząt szczególnie w czasie zimy. Co do kotów podobnie jak z psami sprawa jest kontrowersyjna i dzieli naszą społeczność. Nie ma w tej mierze złotego środka, akceptowanego przez wszystkich.

15) Czy będąc już Burmistrzem Poniatowej postara się Pani/Pan o zdobycie przez nasze miasto i większej ilości różnego rodzaju certyfikatów świadczących o dobrej jakości np. certyfikat "Gmina Fair Play" ?

Posiadamy obecnie certyfikat „Partner COI” i jesteśmy w trakcie wprowadzania w Urzędzie Miejskim systemu zarządzania ISO 9001. System jest wdrażany sukcesywnie i niektóre jego elementy już funkcjonują (Poradnik Interesanta). Certyfikaty są ważne, ale ważniejsze jest, aby służyły mieszkańcom i takie certyfikaty staram się wdrażać.

KULTURA:

16) Jakie plany ma Pan/Pani w sprawie Kina w Poniatowej? Poniatowskie kino jest zrujnowane. Czy jest przewidziana modernizacja? Czy kino zacznie funkcjonować w regularny sposób? Czy planuje Pan/Pani zasięgnąć opinii Poniatowian w tym temacie?

Dwukrotnie składaliśmy wniosek na dofinansowanie remontu kina na kwotę 3,5 mln niestety bez powodzenia. Nie byliśmy w stanie spełnić sztywnych kryteriów oceny np. punktów za miasto powiatowe, bo nim nie jesteśmy. Problem kina jest i będzie istnieć. Jeśli macie Państwo jakieś pomysły na jego wykorzystanie zapraszam do siebie. Problemy mają również duże miasta np. Lublin z kinem Kosmos. Powodem takiego stanu rzeczy jest era „kina domowego” z wszystkimi jego zaletami. Walkę ze starymi kinami wygrywają multipleksy.
W warunkach Poniatowej jest jeszcze jedna bariera wykorzystania naszego kina. Jego scena jest zbyt mała by mogły na niej występować poniatowskie zespoły muzyczne. Co to oznacza wiedzą zainteresowani.

17) Jeśli zostanie Pani/Pan Burmistrzem Poniatowej, czy poweźmie Pani/Pan większy nacisk na rozwój kultury w naszym mieście i gminie? Chodzi tutaj dokładniej o większą ilość i lepsze "jakościowo" imprezy plenerowe?

Dla mnie rozwojem kultury nie jest wynajęcie np. Dody za 60 tyś złotych na dni miejscowości. Moim zdaniem kultura w naszym mieście stoi na dobrym poziomie. Gorzej jest z osobami korzystającymi z tych dóbr kultury. Na występie Nocnej Zmiany Bluesa było niecałe pół kina. Staram się, aby oferta kulturalna była różnorodna, od zespołów chóralnych po zespoły reggae i wieczory kabaretowe.

SPORT:

18) Czy będzie Pani/Pan dalej wspomagać Miejski Klub Sportowy Stal Poniatowa na takim samym bądź większym poziomie ?

Zadaniem gminy jest przede wszystkim stwarzanie warunków do rozwoju, a nie tylko finansowanie wszystkich działań. Myślę, że bez znalezienia strategicznego sponsora trudno marzyć o wyższej niż III lidze. Będę naciskała na pracę z młodzieżą tak, aby w przyszłości w skład drużyny wchodzili w większości zawodnicy z Poniatowej i okolic. Mój wkład w warunki pracy klubu w poprzedniej kadencji jest widoczny gołym okiem. Pozostaje tylko praca zarządu klubu.

19) Czy sfinalizuje Pani/Pan w swojej kadencji budowę boiska bocznego dla Stali Poniatowa ?

Jeśli będzie można uzyskać dofinansowanie to tak. Bez dofinansowania z zewnątrz będzie to zadanie trudne do zrealizowania. Bieżąca konserwacja będzie realizowana niezależnie od pozyskanych środków.

20) Jaki ma Pani/Pan pomysł na rozwój młodzieży w kierunku sportu a dokładniej piłki nożnej ?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest powyżej. Znam zasady funkcjonowania w Polsce piłki nożnej i dlatego nie będę obiecywać gruszek na wierzbie. Dla mnie zasada jest prosta. Praca z naszymi dziećmi i młodzieżą i efekt za 4-5 lat. To jest moim założeniem. Ewentualnie wzmocnienie drużyny w przypadku pozyskania sponsora.

EKOLOGIA:

21) Czy przewiduje Pani/Pan wprowadzić w gminie Poniatowa inwestycje ekologiczne? Chodzi o zbudowanie sieci kolektorów słonecznych, czy wiatraków dostarczających energię miejscowym instytucjom publicznym i/lub latarniom ulicznym.

Jeśli będzie można pozyskać pieniądze unijne to tak. W chwili obecnej dokonujemy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu umożliwienia budowy farm wiatrakowych. Miejsca są wyznaczone. Zawarto juz porozumienia z właścicielami gruntów. W wyniku błędu w ustawie o finansach publicznych gminy nie mogą obecnie wspomagać z funduszu ochrony środowiska osób fizycznych. W przeszłości na bazie tego funduszu realizowaliśmy program usuwania azbestu. Według zapewnień posłów ta ścieżka finansowania ma być ponownie otwarta.

22) Co Pani/Pan jest w stanie zrobić, żeby wypromować w naszym regionie produkcję biomasy/biogazu oraz ściągnięcie inwestycji wykorzystujących te środki?

Temat produkcji biomasy/biogazu został poruszony w rozmowach z dostawcą centralnego ogrzewania w Poniatowej. Dokonano wstępnych uzgodnień. Zadeklarowałam wsparcie tej inicjatywy. Przy całej masie zalet tego przedsięwzięcia, z ożywieniem rynku dostawców produktów do źródła przetwarzania na czele, istnieje jedna poważna wada. Na dzień dzisiejszy nie uzyskałam odpowiedzi na pytanie, czy zmiana sposobu produkcji energii obniży koszt ogrzewania mieszkań w Poniatowej. Jest to dla mnie kluczowa sprawa.

23) Co Pani/Pan zamierza zrobić, żeby wspierać w naszej gminie produkcję ekologicznej żywności? Czy i ewentualnie w jaki sposób zamierza Pan/Pani przyłączyć gminę do działań klastra "Dolina Ekologicznej Żywności"?

Przede wszystkim muszą być rolnicy chętni do produkcji takiej żywności. Jest u nas kilka takich gospodarstw. Próbowałam stworzyć kilka lat temu grupę producencką na pierwszym zebraniu było całe kino rolników, na drugim 20 osób, a na trzecim 2. Będę jednak dalej propagować produkcje takiej żywności. Klucz do rozwoju tej dziedziny produkcji rolnej leży jednak poza Poniatową.

24) Politechnika Lubelska wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zdobyła dwumilionowy grant na przebadanie ilości, ściągniecie i składowanie w kopalni Bogdanka dachówek zawierających azbest. Początkowo z grantu skorzystają tylko wybrane gminy województwa lubelskie. Jakie działania jest Pani/Pan gotów podjąć, żeby wśród wybranych gmin znalazła się Poniatowa ?

My jesteśmy już w gronie gmin, które podpisały z marszałkiem umowę partnerską na bezpłatne usuwanie i utylizację azbestu. Realizacja projektu ma ruszyć w grudniu tego roku. Dodam tylko, że w poprzedniej kadencji część wysypiska odpadów przemysłowych w Poniatowej została zabezpieczona dla naszych mieszkańców w celu utylizacji azbestu.

25) Proszę o przedstawienie własnych pomysłów na rozwój inwestycji ekologicznych w naszej gminie.

Częściowo udzieliłam odpowiedzi na to pytanie powyżej. Dlatego dodam tylko, że wspierałam i będę wspierać każde przedsięwzięcie w tym zakresie. Z inwestycji miejskich wykonaliśmy w poprzedniej kadencji modernizację oczyszczalni ścieków i odpowiada ona obecnie normom europejskim. Podejmiemy próbę częściowego zaopatrywania Poniatowej w energie z siłowni wiatrowych budowanych w gminie. Komunalne ujęcia wody spełniają wymagania sanitarne. Aby zapewnić rezerwowe źródło zasilania w wodę planujemy wykonać modernizacje ujęcia wody w Kraczewicach. Również w Kraczewicach rozpoczęliśmy budowę sieci kanalizacyjnej. Było to dla mnie priorytetowe działanie z uwagi na ciek wodny zasilający zbiorniki rekreacyjne w Poniatowej. W przeszłości trzeba było niekiedy zamykać kąpielisko z uwagi na zanieczyszczenia wody. Według specjalistów mogło to być spowodowane nieszczelnymi szambami w Kraczewicach.
Nie bez znaczenia dla zachowania czystości naszego środowiska naturalnego jest także fakt, iż podjęłam decyzję o przystąpieniu do Celowego Związku Gmin „PROEKOB”, którego celem jest koordynacja budowy regionalnego wysypiska odpadów komunalnych w Bełżycach. Warto wspomnieć, że Związek przygotował projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego i otrzymał dofinansowanie jego realizacji. Poniatowa będzie więc mieć zagwarantowane miejsce składowania swoich odpadów w przyszłości.

ZDROWIE:

26) Co należałoby by uczynić, aby uzdrowić (poprawić działalność )służbę zdrowia? Poziom świadczonych usług jest u nas na bardzo niskim poziomie w stosunku do miast ościennych.

Wszystkie ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej w naszej gminie są ośrodkami prywatnymi, a więc burmistrz nie ma wpływu na poziom świadczonych usług. Wszystkie ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej w naszej gminie są ośrodkami prywatnymi, a więc burmistrz nie ma wpływu na poziom świadczonych usług. Jeśli chodzi o usługi świadczone w szpitalu to pytanie należałoby zadać staroście, ponieważ szpitale są prowadzone przez starostwa. W obawie o możliwość przejęcia w prywatne, niekoniecznie związane ze służbą zdrowia ręce budynku przychodni zdrowia wspólnie z radnymi podjęliśmy decyzję o jej zakupieniu. Nieśmiało otwierane są w Poniatowej konkurencyjne praktyki lekarskie.
Według mnie w obecnym systemie służby zdrowie, to pierwszy krok do lepszego traktowania pacjentów. Wszyscy czekamy na reformę systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Starosta, Burmistrz czy wójt niewiele mogą w tym zakresie uczynić.

27) Gdy zostanie Pani/Pan Burmistrzem Poniatowej to czy zgłosi wniosek na Radzie Gminy o dofinansowaniu szczepionek na HPV dla dziewcząt?

Ta kwestia była już dyskutowana na Radzie Miejskiej ale ze względu na brak pieniędzy ten program nie jest obecnie realizowany. Uważam, że do tematu trzeba wracać i monitorować w tym zakresie rynek medyczny.

FINANSE:

28) Czy Pani/Pan kandydując na stanowisko Burmistrza Poniatowej ma świadomość istniejącej wysokości deficytu budżetowego gminy? Co zamierza Pani/Pan zrobić z tym narastającym problemem? Jak zamierza Pan/Pani zrównoważyć budżet gminy i z jakich źródeł dochodów?

Mam świadomość istnienia deficytu budżetowego. Wiedziałam, że wcześniej czy później staniemy przed tym problem dlatego od początku kadencji były wprowadzane ograniczenia wydatków bieżących, bo te głównie są naszą bolączką. Podjęłam próbę reorganizacji jednostek oświatowych, ale jak wiecie Państwo z powodu zdecydowanego sprzeciwu społecznego ten pomysł się nie udał, a przypominam że budżet oświaty stanowi około 50 % całego budżetu gminy. Wobec takiej sytuacji w szkołach o małej liczbie uczniów wprowadziłam system łączenia klas oraz zmniejszyłam liczbę zatrudnionych nauczycieli w gminnej oświacie.
Wprowadziłam również ograniczenia w oświetleniu drogowym oraz zrezygnowałam z remontów. Deficyt można zmniejszyć również poprzez rezygnację z zadań inwestycyjnych, ale jak ich nie realizować skoro była możliwość pozyskania środków unijnych, a potrzeby naszej gminy są ogromne. Ponadto z powodów finansowych powiatu gmina dodatkowo musi wspierać remonty ulic w mieście i budowę chodników, które bez pomocy gminy trwałyby w nieskończoność.

PLAN NA PRZYSZŁOŚĆ:

29) Proszę w sposób bardzo zwięzły nakreślić najważniejsze działania które podejmie Pan/Pani na rzecz miasta i gminy Poniatowa (w max. 5 punktach).

1. Rozwiązanie problemu wysokich opłat za energię cieplną w Poniatowej.
2. Zagospodarowanie terenów wokół zbiorników wodnych łącznie z centrum miasta.
3. Kontynuowanie budowy infrastruktury na terenie wiejskim.
4. Finalizacja utworzenia Specjalnej Strefy ekonomicznej i wykorzystanie jej do „przyciągnięcia kolejnych inwestorów”
5. Realizacja rozpoczętych zadań w tym zadań realizowanych przy wsparciu środków zewnętrznych oraz poszukiwanie nowych źródeł dofinansowania dla kolejnych zadań.

SŁOWO OD KANDYDATA DO WYBORCÓW:

30) Proszę w kilku krótkich zdaniach powiedzieć wyborcom dlaczego warto oddać na Panią/Pana swój głos?

Jestem samorządowcem z doświadczeniem, dobrym gospodarzem i organizatorem, ale również wrażliwym społecznikiem dla którego ważny jest każdy człowiek, bez względu na pochodzenie, wykształcenie i wiek. Wykazałam się skutecznością w pozyskiwaniu środków unijnych i rządowych o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Chciałabym kontynuować rozpoczęte działania i skutecznie realizować wizję gminy wychodzącej z marazmu i stagnacji po upadku jedynego zakładu.

Z wyrazami szacunku
Kandydat na Burmistrza Poniatowej
Lilla Stefanek

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi.

Do góryPOWRÓT DO GÓRY STRONYDo góry