Apel Rady Rodziców LO w Poniatowej oraz Informacja dotycząca Zespołu Szkół w Poniatowej


Wybór budynku dla szkół ponadgimnazjalnych w PoniatowejMieszkańcu, opowiedz się za tym, gdzie Twoja pociecha, wnuk, kuzyn czy sąsiad będą chodzić do szkoły średniej.
Starostwo Powiatowe, organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne w naszym powiecie, zadecydował, że LO i ZST mają funkcjonować w ramach jednego budynku.

 

Rada Rodziców LO w Poniatowej

 

Sondaż społeczny w sprawie lokalizacji szkół ponadgimnazjalnych
w mieście Poniatowa

 

Sondaż odbędzie się w dniach
26-28. IV. 2013r
na terenie miasta

 

Mieszkańcu, opowiedz się za tym, gdzie Twoja pociecha, wnuk, kuzyn czy sąsiad będą chodzić do szkoły średniej.
Starostwo Powiatowe, organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne w naszym powiecie, zadecydował, że LO i ZST mają funkcjonować w ramach jednego budynku.

 

My zadecydujmy gdzie.

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w sondażu!

- lo_1.jpg - lo_2.jpg

Budynek LO i  ZST

 

– Materiał w TVP Lublin z dnia 13 maja –

 

Mieszkańcu miasta i gminy Poniatowa!

W tych dniach ważą się losy szkolnictwa średniego w naszym mieście. Dwie bardzo dobre szkoły średnie, istniejące od lat w Poniatowej, zostały połączone w roku 2012 w Zespół Szkół i od nowego roku szkolnego będą zajmować tylko jeden z istniejących budynków (budynek LO przy ul. 11-go listopada lub budynek ZST, przy ul. Fabrycznej).

Jako mieszkańcy Poniatowej i rodzice młodzieży uczęszczającej do LO im. Piłsudskiego chcemy przekonać Ciebie, drogi mieszkańcu Poniatowej, byś poparł nasze starania o to, by przekonać władze powiatowe, że to budynek liceum powinien stać się siedzibą nowej szkoły średniej. Według nas przemawiają za tym i tradycja (budynek liceum był pierwszym budynkiem szkolnym w naszym mieście) i aktualne sukcesy szkoły (w 2013 roku LO w Poniatowej zajmuje 26 pozycję w rankingu Liceów Ogólnokształcących w województwie lubelskim – jest to najlepszy wynik wśród szkół tego typu w powiecie opolskim), a także wiele argumentów natury praktycznej i organizacyjnej:

– Budynek LO w Poniatowej usytuowany jest w centrum miasta w taki sposób, że dotarcie do niego z najdalej położonych miejsc naszej miejscowości nie zajmuje więcej niż 10 minut na piechotę.

– Dojazd z innych miejscowości naszej gminy, a nawet powiatu jest bardzo dogodny, ponieważ niedaleko znajduje się przystanek komunikacji samochodowej (autobus, bus), co może się przyczynić do wzrostu liczby chętnych zarówno do klas licealnych jak technikum i szkoły zawodowej.

– Lokalizacja budynku LO ułatwia młodzieży uczestniczenie w innych zajęciach pozalekcyjnych na terenie naszego miasta (Stal Poniatowa, pływalnia, zespoły muzyczne, zajęcia plastyczne, itp.) i poza nim (są osoby, które na zajęcia dodatkowe: muzyczne, sportowe, językowe i inne, dojeżdżają do Lublina i innych miejscowości naszego województwa).

– To, że budynek znajduje się w centrum miasta, wpływa również na bezpieczeństwo uczęszczającej tam młodzieży, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy wiele zajęć odbywa się już po zapadnięciu zmroku (fakultety, zajęcia sportowe, kulturalne, dyskoteki, itp.).

– Obecnie przy szkołach średnich nie ma internatów ani stołówek. Usytuowanie Zespołu Szkół w centrum miasta pomoże znaleźć zainteresowanym odpowiednią stancję i miejsce stołowania się w związku z tym, że w pobliżu szkoły znajdują się restauracje i punkty gastronomiczne.

– Budynek LO jest bardzo dobrze wyposażony zarówno jeśli chodzi o pomieszczenia dydaktyczne (15 klas, w których może się uczyć nawet 40 osób) jak i sanitarne (wyremontowane łazienki z dużą ilością kabin, kabiny prysznicowe przy sali gimnastycznej). Ma też swój własny, niepowtarzalny klimat z kultowym salonikiem i „domową atmosferą” (słowa licealistów).

Oto niektóre z argumentów przemawiających za tym, by poniatowska szkoła średnia miała swoją siedzibę w centrum miasta. Uważamy, że będzie to korzystne zarówno dla młodzieży uczęszczającej do LO jak i do ZST i ZSZ.

Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii na ten temat. Żyjemy w kraju demokratycznym, więc jako obywatele tego kraju i mieszkańcy miasta mamy prawo mieć swoje zdanie i przekonywać innych do niego. Nie chcemy, by o przyszłości naszego miasta i naszej młodzieży decydowały czynniki pozaludzkie i by decyzje były podejmowane bez naszego udziału.

 

- lo_3.jpg - lo_4.jpg

 

Informacja dotycząca Zespołu Szkół w Poniatowej

W związku z pojawiającymi się na terenie naszego miasta plakatami dotyczącymi sondażu na temat siedziby Zespołu Szkół w Poniatowej pragniemy wyjaśnić kilka kwestii.

Połączenie szkół nastąpiło z dniem 1 września 2012 roku. Żadna ze szkół nie została zlikwidowana – tworzą zespół. W obydwu typach szkół (w liceum i technikum) uczą i będą uczyć ci sami nauczyciele.

Wybór budynku powinien być podyktowany stworzeniem uczniom jak najlepszych warunków, odpowiedniej bazy dydaktycznej zarówno do nauki w kształceniu ogólnym, jak i zawodowym. Realizacja podstawy programowej w zawodach technicznych takich jak technik informatyk, mechanik wymaga specyficznej bazy dydaktycznej, do funkcjonowania której niezbędne są określone wymogi techniczne, m.in. pracownie specjalistyczne wraz z zapleczami oraz warsztatami szkolnymi. Zlikwidowanie bazy do kształcenia zawodowego uniemożliwi w przyszłości naukę zawodów technicznych w szkołach ponadgimnazjalnych oraz prowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych mieszkańców Poniatowej i okolic. Zgodnie z nową reformą końcowe egzaminy zawodowe mogą odbywać się w szkole posiadającej Certyfikat Ośrodka Egzaminacyjnego, którego otrzymanie jest możliwe przy zapewnieniu pracowni o odpowiednich standardach. Należy podkreślić, że technikum ma taki certyfikat.

Szkoła musi również zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny ucznia, a do tego konieczne jest odpowiednie zaplecze sportowe – boiska, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, które posiada budynek technikum. W związku z powyższym, głównym argumentem wyboru budynku powinna być nowoczesna baza dydaktyczna, spełniająca wszystkie wymogi zarówno w kształceniu ogólnym, jak i zawodowym.

Mając na uwadze dobro tegorocznych maturzystów, obecnych i przyszłych uczniów,apelujemy o zaprzestanie działań, które sprzyjają tworzeniu atmosfery niepokoju, niepewności wokół szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Poniatowej i w konsekwencji mogą doprowadzić do likwidacji Zespołu Szkół.

Liczymy na to, że społeczeństwo Poniatowej nie da się wmanipulować w nieuczciwe działania osób, które nawet nie mają odwagi podpisać się pod rozpowszechnianymi plakatami. Uważamy, że do publicznej wiadomości powinno być podane, kto organizuje sondaż, jaka jest metoda badawcza i wielkość próby badawczej. O stronniczości i nierzetelności autorów świadczy również zamieszczenie zdjęcia, przedstawiającego budynek szkoły na ulicy Fabrycznej sprzed kilku lat.

Głos w sondażu byłby wiarygodny po wcześniejszym obejrzeniu obydwu budynków, ich zapleczy technicznych oraz przyszkolnego terenu. W związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych – rodziców, uczniów – do odwiedzenia naszych budynków w dniach od 26 do 30 kwietnia.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Poniatowej i nauczyciele Technikum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.