Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka


Nakrętki z Poniatowej dla Mikołajka11 worków, pełnych nakrętek zebranych w naszej akcji „Daj się wkręcić”, trafiło w dniu dzisiejszym w ręce rodziców Mikołajka Janeczko z Dęblina. Dzisiejsza akcja pod nazwą „Czytamy Mikołajka dla Mikołajka” odbyła się w Auli „Nowej Humanistyki” UMCS w Lublinie. W trakcie akcji czytano zgromadzonym gościom „Przygody Mikołajka” autorstwa Jean-Jacques Sempe oraz Rene Goscinny. W rolę narratorów wcielili się: Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru, Artur Kalicki z „Panoramy” TVP Lublin, prof. dr. hab. Iwona Hofman, prof. dr. hab. Stanisław Chibowski, oraz prof. dr hab. Henryk Gmiterek z UMCS.

Przypomnijmy, że nasza akcja zbierania nakrętek „Daj się wkręcić” trwa już rok. W ciągu tego czasu do akcji włączyło się wielu mieszkańców Poniatowej jak i instytucji z terenu miasta i gminy.
Przez ten cały czas niejednokrotnie zmienialiśmy odbiorcę nakrętek. Ostatecznie, po materiale o Mikołajku wyemitowanym w programie Magazyn Ekspresu Reporterów Michała Olszańskiego zdecydowaliśmy się na pomoc właśnie tej akcji.

Informujemy również, że zbiórka trwa nadal!
Nakrętki można przynosić do sklepu komputerowego SHIBBY, mieszczącego się przy ul. Brzozowej 7/4

Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić kilka sekund potrzebnych na odkręcenie nakrętki z każdej wyrzucanej do kosza butelki.
Podziękowania należą się również Norbertowi Frączkowi, właścicielowi sklepu komputerowego SHIBBY za pomoc w postaci zorganizowania miejsca zbiórki.

Rodzice o Mikołajku:

Mikołajek urodził się 12 września 2010r. Niestety po porodzie okazało się, że ma wady wrodzone wszystkich kończyn o czym my jako rodzice nic nie wiedzieliśmy. Wady te polegają na braku obu kończyn dolnych i częściowym braku kończyn górnych (rączki kończą się przed stawami łokciowymi). Po wyjściu ze szpitala odwieźliśmy wielu specjalistów różnych specjalizacji w celu wykluczenia innych wad wrodzonych u naszego synka. Na szczęście okazało się, że poza problemami ortopedycznymi nasz synek jest w pełni zdrowy. Robiliśmy także badania genetyczne w klinice w Berlinie aby poznać powód choroby Mikołajka. Niestety do dnia dzisiejszego lekarze nie znaleźli powodu i nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie czemu tak się stało.

Pierwszy rok życia Mikołajka upłynął nam na szukaniu lekarza, który poprowadziłby nas, powiedział co, kiedy i w jaki sposób mamy zrobić aby nasz synek był jak najbardziej sprawny i samodzielny. Niestety takowego nie znaleźliśmy i wszelkie nasze próby usprawniania go były praktycznie naszymi pomysłami. Zrobiliśmy mu pierwsze protezki rączek sami. Kiedy skończył 10 miesięcy kupiliśmy protezy kosmetyczne, z których każda kosztowała 5000 zł. Takie protezy muszą być wymieniane co 6-8 miesięcy ze względu na wzrost dziecka. Te protezy wyglądają bardzo naturalnie, ale nie zginają się ani w żaden sposób nie poruszają choćby tak aby mógł sobie np. coś włożyć do buzi.Jak Mikołaj skończy 8 lat chcielibyśmy zakupić protezy częściowo zmechanizowane, których koszt jest dużo wyższy, bo kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Je również trzeba będzie często wymieniać.

Jeżeli chodzi o nóżki na razie Mikołajek jest za mały wg. lekarzy aby je założyć, więc jeszcze troszkę musimy poczekać. Protezki nóg to koszt około 40-50 tyś. zł. Aby mógł się w nich poruszać będzie potrzebna rehabilitacja, która jest również bardzo kosztowna. Oczywiście dodatkowo będziemy musieli zakupić wózek inwalidzki.

Mikołajek w tej chwili kończy rok, jest wesołym, ciekawym świata cudownym chłopcem, który swoimi mądrymi oczami i przesłodkim uśmiechem dodaje nam sił do walki o jego przyszłość. doskonale się rozwija, jest bardzo ruchliwy i świetnie radzi sobie swoimi malutkimi rączkami. Potrafi bawić się sam zabawkami, które są przed nim położone. Większym problemem jest poruszanie się, tu na razie go wyręczamy nosząc go tam gdzie chce. Potrafi już usiedzieć przez chwilę samodzielnie, a podtrzymywany pod paszkami próbuje chodzić. Obserwując jego zapał, chęci i spryt jesteśmy przekonani że świetnie poradzi sobie w życiu dlatego chcielibyśmy mu to jak najbardziej ułatwić.

Jako rodzice będziemy robić wszystko aby zdobyć pieniądze na wszelkie rozwiązania, które będą mogły pomóc naszemu synkowi.

Zwracamy się więc z prośbą do Państwa o pomoc w umożliwieniu Mikołajkowi normalnego funkcjonowania wśród rówieśników, tak aby nie czuł się gorszy od innych.

 

Krótka fotorelacja z dzisiejszej akcji:

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej dla Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

 Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka (fot. Radio Lublin)

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka (fot. Radio Lublin)

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

Nakrętki z Poniatowej trafiły do Mikołajka

 

 

Zobacz koniecznie:

 

Panorama Lubelska (zaczyna się w 14 minucie 38 sekundzie): www.tvp.pl/lublin

Film z akcji (wchodzimy w 3:10 min): www.itvl.pl

Galeria zdjęć na stronie Radia Lublin: moje.radio.lublin.pl

Strona internetowa Mikołajka: www.mikolajek.bnx.pl

Film o Mikołajku w Magazynie Ekspresu Reporterów –> „Protezy za nakrętki”: pomóżmy Mikołajkowi!

Teledysk o Mikołajku zespołu Lasio Companija pt. Nadzieja Matką Silnych:

http://www.youtube.com/watch?v=ZxETNaahzlQ

 

POMAGAJMY DALEJ MIKOŁAJKOWI !!!

 

e-Poniatowa.pl