Było, nie minęło, czyli Kino „Czyn” w nowej szacie


Czy Kino CZYN w Poniatowej doczeka się remontu z prawdziwego zdarzenia ?Przeglądając internet w poszukiwaniu archiwalnych informacji związanych z naszym miastem nie raz można natknąć się na interesujące artykuły. Tak też jest i tym razem. Prezentujemy Wam artykuł pt. „Kino Czyn w nowej szacie”, z dnia 31 stycznia 2008 roku, który ukazał się w Dzienniku Wschodnim. Jest to niebywale interesujący artykuł biorąc po uwagę jego datę a stan faktyczny. Widząc młodzież przesiadującą na schodach kina zastanawiamy się czy jest to bezpieczne miejsce. Zapraszamy do lektury. Nie chcąc narzucać własnej opinii, pozostawiamy Wam wolną rękę w celu wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat.

 

Kino „Czyn” w nowej szacie

Nowe foteliki, nagłośnienie, oświetlenie, drzwi, okna, podjazdy dla niepełnosprawnych – tak ma wyglądać kino w Poniatowej.
– Nasze kino to teraz staroć w duchu peerelowskim. Odpadające płytki z sufitu, przedpotopowe fotele, skrzypiący parkiet, stare zmurszałe kurtyny – narzeka pan Tomasz z Poniatowej.

Kino jednak ma szanse na remont. Obejmie on dwa stojące obok siebie budynki – Centrum Kultury, Promocji i Turystyki oraz kino Czyn.
– Wymienimy w nim praktycznie wszystko. Chcemy zrobić nowoczesne kino. Zmniejszy się liczba foteli, ale musimy się dostosować do przepisów – mówi Lilla Stefanek, burmistrz Poniatowej. – Będzie też nowe nagłośnienie i projektor. Ten, który mamy jest od początku istnienia kina, czyli od 1957 r.

W kinie będzie wymieniony także dach, okna, drzwi, centralne ogrzewanie. Powstaną też podjazdy i toalety dla niepełnosprawnych. Będzie możliwość organizowania konferencji oraz koncertów. Powstanie też miejsce na catering.
– Teraz dach przecieka i jest niebezpieczeństwo, że coś z góry spadnie komuś na głowę. Nie ma porządnych toalet. Dlatego remont jest konieczny – stwierdza pani burmistrz.

– Obecnie projekcje odbywają się cztery razy w miesiącu. Kino odstrasza, bo nie ma chętnych na oglądanie filmów o złej jakości obrazu i fatalnym dźwięku – mówi Łukasz Król, dyrektor Centrum Kultury. – Dlatego cieszy nas wiadomość o remoncie, bo zysk z biletów, z wynajęcia sali na konferencje czy koncerty będzie przeznaczony na naszą działalność.

Koszt remontu wyniesie 3,5 mln zł. – Mamy już gotowy projekt na kino oraz kosztorys. Będziemy starać się o pieniądze ze środków unijnych, które są przeznaczone na kulturę. W lutym miały być przyjmowane wnioski, ale może się to przesunąć ze względu na roszady w Urzędzie Marszałkowskim – zaznacza L. Stefanek. Projekt zrobiła ta sama osoba, która zaprojektowała Centrum Plaza w Lublinie

31 stycznia 2008, 0:01 Autor: Magdalena Mizeracka

 

Temat poniatowskiego kina możecie śledzić lub skomentować na naszym forum

 

Źródło: Dziennik Wschodni

,