Co dalej z poniatowskim kinem „CZYN”?


Kino CZYN w PoniatowejBudżet Miasta i Gminy Poniatowa na 2011 rok został uchwalony. Niestety nie znalazły się w nim fundusze na generalny remont poniatowskiego kina „CZYN” największego czynu społecznego mieszkańców naszego miasta. Czy to oznacza jego koniec? Mamy głęboką nadzieję, że tak się jednak nie stanie. Kino-teatr „CZYN”, bo taka jest jego pełna nazwa został oddany do użytku 22 lipca 1956 roku. Przez dziesiątki lat odbywały się w nim seanse filmowe, spektakle, koncerty, wydarzenia kulturalne i wiele innych. Jeszcze w zeszłym roku miesięcznie odbywało się po 3-4 seanse filmowe. Od kilku lat trwają (jak do tej pory nieskuteczne) próby pozyskania środków z zewnątrz na remont kina. Przykro to stwierdzić ale mija już 3 rok od publikacji artykułu p.t. „Kino „Czyn” w nowej szacie„, który ukazał się w Dzienniku Wschodnim.

Kino-teatr CZYN w Poniatowej
Kino-teatr CZYN w Poniatowej

Poniżej cytujemy wypowiedź Burmistrz Poniatowej Lilli Stefanek, jakiej udzieliła podczas naszej akcji „Zadaj pytanie kandydatom na Burmistrza Poniatowej” podczas ostatnich Wyborów Samorządowych:


16) Jakie plany ma Pan/Pani w sprawie Kina w Poniatowej? Poniatowskie kino jest zrujnowane. Czy jest przewidziana modernizacja? Czy kino zacznie funkcjonować w regularny sposób? Czy planuje Pan/Pani zasięgnąć opinii Poniatowian w tym temacie?

„Dwukrotnie składaliśmy wniosek na dofinansowanie remontu kina na kwotę 3,5 mln niestety bez powodzenia. Nie byliśmy w stanie spełnić sztywnych kryteriów oceny np. punktów za miasto powiatowe, bo nim nie jesteśmy. Problem kina jest i będzie istnieć. Jeśli macie Państwo jakieś pomysły na jego wykorzystanie zapraszam do siebie. Problemy mają również duże miasta np. Lublin z kinem Kosmos. Powodem takiego stanu rzeczy jest era „kina domowego” z wszystkimi jego zaletami. Walkę ze starymi kinami wygrywają multipleksy.
W warunkach Poniatowej jest jeszcze jedna bariera wykorzystania naszego kina. Jego scena jest zbyt mała by mogły na niej występować poniatowskie zespoły muzyczne. Co to oznacza wiedzą zainteresowani.”


W związku z tym nasuwa nam się pytanie: Jeżeli nasze miasto ma problem z uzyskaniem dotacji z zewnątrz na remont kina to być może najlepszym środkiem na zmianę tego stanu jest właśnie Rada Miejska i podejmowane przez nią uchwały, chociażby budżetowe? Nie dopuśćmy aby tak cenna część życia kulturalnego Poniatowej odeszła w niepamięć.

Temat poniatowskiego kina CZYN można również śledzić na naszym forum

e-Poniatowa.pl