Warunki geograficzne Poniatowej i okolic


Poniatowa jest miastem położonym 40 km na południowy zachód od Lublina. Administracyjnie Poniatowa jest siedzibą gminy, obejmującej oprócz miasta 17 sołectw wiejskich. Gmina Poniatowa zajmuje powierzchnię 84,16 km2, w tym miasto 15,2 km2. Mieszka tutaj 16 378 osób, w tym w mieście 10 916 mieszkańców. Poniatowa jest miastem przemysłowym, jednak zachowała niemal nieskażone środowisko naturalne. W samym mieście lasy i zadrzewienia stanowią ponad 50% ogólnej powierzchni.

Kompleks stawów

Miasto oraz część gminy znajduje się w zasięgu Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Mieszkańcy i władze miasta dbają o to by rozwój Poniatowej nie kosztem środowiska naturalnego. Liczne tereny leśne okalają miasto, delikatnie wplatając się w jego architekturę, dając poczucie bezpieczeństwa i ciszy.

Poniatowa jest przykładem ośrodka, któremu udało się zachować nieskażone środowisko naturalne i zachować wizerunek miejscowości o komfortowych warunkach do zamieszkania, z perspektywami rozwoju turystyki i rekreacji. Atrakcją Poniatowej jest również bliska odległość od zabytkowego Kazimierza oraz uzdrowiskowego Nałęczowa.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

Poniatowa położona jest w lasach zachodniego skraju Kotliny Chodelskiej. Część miasta oraz gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miasto i tereny północno-zachodnie gminy leżą w Opolskim Rejonie Rekreacyjnym. Poniatowa położona jest w lasach oraz otoczona lasami. W centrum miasta jest kilka zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 14 ha.

Dużym powodzeniem, szczególnie w okresie letnim, cieszy się zalew o powierzchni 2 ha. Zalew z wydzielonym basenem pływackim, akwenem przeznaczonym do pływania na rowerach wodnych, boiskiem do gry w piłkę plażową oraz placem zabaw dla dzieci, jest miejscem wielu ciekawych imprez organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Zalew w centrum miasta

Miłośnicy pływania, w czasie brzydkiej pogody, mogą skorzystać z nowej, krytej pływalni. Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mają możliwość skorzystania z przejażdżki konnej w prężnie działającej Sekcji Jeździeckiej. Od kilku lat w Poniatowej odbywają się widowiskowe Okręgowe Zawody Jeździeckie.

Osoby kochające leniuchowanie mogą zażywać kąpieli słonecznych na plaży przy zalewie lub odpoczywać z zarzuconą wędką nad zarybionymi stawami. Tych, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym na pewno ucieszą spacery połączone ze zbieraniem grzybów w licznych w tym rejonie lasach oraz przejazdy kolejką wąskotorową, należącą do Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

W niewielkiej odległości od Poniatowej znajdują się dwa, bardzo atrakcyjne turystycznie miasta: zabytkowy Kazimierz Dolny oraz uzdrowiskowy Nałęczów. Miasto i jego okolice posiadają świetne warunki do uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych.
Godne polecenia są też zabytkowe budynki oraz zabytki przyrody:

* Zespół dworsko-parkowy z pozostałościami parku ze stawem i kanałem nawadniającym w Niezabitowie (10 km od Poniatowej),
* Kaplica dworska pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Kowali (3 km od Poniatowej),
* Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz secesyjny pałac z początku XX wieku otoczony oświetlonym 5 ha parkiem w Kraczewicach (3 km od Poniatowej),

Źródło: własne /poniatowa.pl

Fotografie: Tomasz Rutyna